Być może wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale tytuł najpiękniejszej plaży na świecie przyznaję Anakenie – plaży na Wyspie Wielkanocnej, Rapa Nui, Isla de Pascua. Choć plaża ma zaledwie około 200 metrów długości, to ze względu na swoje piękno, urodę, otoczenie jak i historię zasługuje na ten tytuł.

Właśnie do Anakeny mniej więcej tysiąc lat temu przybiły łodzie z Polinezji. Jak głosi legenda na ich pokładzie było 111 osób, prawdopodobnie uciekinierów z dzisiejszego Tahiti, wraz z ich Królem Hotu Matuą. Ta niewielka liczba osadników zasiedliła całą wyspę, dzieląc się na dziesięć odrębnych klanów i osiągając w szczytowym momencie blisko 15-tysięczną populację. Z tego powodu plaża jest dla tubylców świętym miejscem, a zdobi ją jeden z najpiękniejszych Ahu na wyspie – Ahu Nau Nau. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi kolejny, tym razem samotny posąg Moai, wg. tradycji przedstawiający Króla Hotu Matuę.

To niezwykłe, ale Anakena jest jedyną plażą na wyspie, jedynym miejscem gdzie można bezpiecznie dobić łodzią. Cała pozostała linia brzegowa jest złożona z klifów i skał, o które rozbijają się wielkie fale Pacyfiku. W stolicy wyspy Hanga Roa jest niewielka skalista zatoczka rybacka, ale mieszczą się w niej jedynie małe jednostki. Do dziś Wyspa Wielkanocna nie ma portu, statki stają na pełnym morzu i wszystkie towary są rozładowywane i przewożone na małych łodziach.

Anakena przez setki lat była miejscem licznych ważnych obrzędów. To tutaj raz do roku odczytywano publicznie na zgromadzeniu wszystkich mieszkańców wyspy tabliczki z pismem rongorongo, na których zapisano historię ludu Rapa Nui, i to właśnie na plażę Anakena rodzice przynosili swoje nowo narodzone dzieci, by przedstawić je duchom przodków.

Miejsce pełne magii, uroku. Uważajcie jednak na lokalsów, im wolno wchodzić wszędzie (z niby świętej dla nich plaży czerpią np. piasek na budowę domów…), ale gdy turysta przekroczy jakąkolwiek granicę, będzie miał poważne kłopoty. Dotyczy to zarówno robienia zdjęć, filmów, jak i przekraczania choćby jedną nogą wyznaczonej strefy po której można spacerować.