Madera to położona na Atlantyku wyspa o pochodzeniu wulkanicznym – to jeden z najwyższych wulkanów na świecie. Najwyższy szczyt wyspy wznosi się na wysokość ponad 1800 metrów, a gdy dodamy do tego 4 kilometry dzielące wyspę od dna Atlantyku okazuje się, że Madera jest wypiętrzeniem wulkanicznym o prawie 6 kilometrach wysokości.

W północnej części wyspy, koło miejscowości Sao Vincente znajduje się kompleks jaskiń w którym ulokowano centrum edukacyjne poświęcone procesom wulkanicznym które stworzyły wyspę. Już sam dojazd do jaskiń drogą numer 228 jest niezwykle malowniczy i pokazuje najpiękniejsze strony Madery.

Zwiedzanie centrum edukacyjnego dzieli się na dwie części. Pierwsza to kilka multimedialnych prezentacji w pomieszczeniach wykutych we wnętrzu dawno wygasłego wulkanu. W szeregu filmowych ekspozycji zobaczymy na jakiej zasadzie działają wulkany, jak kształtowały się kontynenty naszej planety, a w końcu jak powstała sama Madera wraz z archipelagiem wysepek. W końcu zejdziemy ciemnym tunelem do samego wnętrza Ziemi i obejrzymy jej jądro. Naszą podróż naukową zakończy film w malutkim kinie 3D.

Z tej części zwiedzania bardzo duża frajdę mają dzieci, choć maluchy mogą się trochę bać zarówno ciemności i mocnego nagłośnienia.

W końcu docieramy jednak do tego punktu, dla którego tutaj przyszliśmy. Wchodzimy do prawdziwych tuneli wulkanicznych! Ciągnące się blisko kilometr jaskinie zostały utworzone dziesiątki milionów lat temu przez jęzory gorącej lawy kształtujące oblicze Madery. Lawa częściowo zaschła, częściowo uległa defragmentacji i została wypłukana.

Trasa turystyczna obfituje w wąskie chodniki, szerokie komory lawowe, oczka wodne i podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą. Gdzieniegdzie zobaczycie sztucznie nasadzoną i podświetlaną roślinność – w normalnych warunkach rośliny przetwarzające chlorofil nie rosną w jaskiniach. Tunele zostały odgruzowane i częściowo przekopane od nowa tak, by miały wysokość wystarczającą do wygodnego wyprostowania się przez zwiedzających. Pełnię podziemnego świata podkreśla doskonale dobrane oświetlenie.

Jak na miejsce przekształcone już mechanicznie przez człowieka jaskinie lawowe zostały pięknie zagospodarowane, choć nie doznacie tutaj wrażenia odkrywcy penetrującego samodzielnie podziemne chodniki. Całą około godzinną trasę zwiedza się w grupach z przewodnikiem mówiącym po portugalsku i angielsku. Dlatego warto przyjechać wcześnie rano by załapać się na mniejsze grupy turystów.

Jaskinie lawowe to atrakcja obowiązkowa dla każdego odwiedzającego Maderę, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi które przeżyją tutaj wspaniałą, długo pamiętaną przygodę. Na minus trzeba niestety zaliczyć prezentacje multimedialne pochodzące sprzed dobrych kilku lat. Technologicznie są one bardzo opóźnione w stosunku do dzisiejszych standardów – razi niska rozdzielczość filmów i animacji.

Bilety wstępu niestety dość drogie – kosztują 8 euro od dorosłego, dzieci do 5 lat bezpłatnie. Pomimo to warto zdecydować się Ne tę przygodę. Czynne w dni pracujące, od 10 rano do 18 wieczorem.