Przedzierając się przez wąskie uliczki Starej Jerozolimy dotarliśmy do niepozornej budowli, która swą wielkością i bogactwem ustępuje wielu innym znajdującym się w tej okolicy Świątyniom. To Bazylijka Grobu Pańskiego – świątynia chrześcijańska wybudowana w domniemany miejscu ukrzyżowania, złożenia do grobu oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wnętrze choć nie jest imponujące w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, robi niezwykłe wrażenie ze względu na panującą wewnątrz atmosferę. Przez skórę czuje się dwa tysiące lat otaczającej nas historii – jej dotyk, powiew, spojrzenie.

Bazylijka jest niepodobna do Katedr i kościołów które widujemy na co dzień. Wewnątrz znajduje się Golgota, czyli domniemane miejsce stracenia Jezusa oraz zamknięta pieczara z jego grobem. Według podań tutaj także przed setkami lat została złożona czaszka biblijnego Adama – ojca wszystkich ludzi.

Bazylijka Grobu Świętego jest jedną z najcenniejszych chrześcijańskich relikwii przyciągającą każdego dnia tysiące pielgrzymów z całego świata.