Podróżując czasami zdarza nam się dotrzeć do celu już po godzinach otwarcia i nie dane nam jest skorzystać z atrakcji. Mając zawsze ograniczony czas i bardzo napięty plan zawsze gdy coś spada z naszej listy czujemy kłucie w sercu, bo wiemy, że prędko do tego miejsca nie wrócimy, tracąc być może na zawsze możliwość poznania.

Jadąc przez Serbię mieliśmy ułożony harmonogram, który domykaliśmy punktami polecanymi przez miejscowych, których poznawaliśmy na naszej drodze. Nasz plan zwiedzania rzeki Driny i kanionu przez, który toczy ona wartko swe wody, zakładał spływ pontonem a następnie wspinaczkę na punkt widokowy Banijska Stena. Niestety zbudziły nas krople deszczu monotonnie uderzające o blaszany parapet i po krótkiej naradzie decydujemy odwołać zamówiony ponton, ponieważ żaden z nas nie ma kurtki przeciwdeszczowej.

Ten drobny wpływ natury całkowicie zmienia nasz układ dnia i niestety spóźniamy się na przejazd legendarną Szargańską Ósemką, czyli zabytkową kolejką, która krętymi torami toczy się przez pasmo górskie licznymi serpentynami i kilkusetmetrowymi tunelami. Przygnębieni, bijąc się z myślami jak oszukać czas układamy na szybko kolejne warianty, które roztrzaskują się o bariery naszych możliwości. W ciszy zjadamy lunch na schodach prowadzących do drewnianej cerkwi i ruszamy do pozycji z listy rezerwowej czyli miasteczka Drvengrad

Tym razem też docieramy już po godzinach otwarcia, ale tym razem to spóźnienie jest wielkim prezentem, gdyż miejsce jest wyludnione a dodatkowo możemy je zwiedzić za darmo 😉

Kustendorf lub Drvengrad to miasteczko stworzone w 2000 roku, przez ikonę serbskiego kina Emira Kusturicę na potrzeby filmu „Życie jest cudem”. Drewniana wioska mimo że ma niewiele lat ma duszę i czuć tu serbski klimat. Spacer uliczkami z drewnianych bali zajmie nie więcej niż pół godziny ale wrażenia jakie pozostawi zostaną z nami na lata. Jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przez wszystkich kinomanów, bo to jedyna szansa na pójście Federico Fellini St, skręcenie w Nikity Michałkowa by dojść do Stanley Kubrick Theatre.