Novy Pazar zamieszkały został przez plemiona słowiańskie w połowie VII wieku. Siedemset lat później opanowany przez Turków Osmańskich. Miasto wchodziło od 1912 roku w skład Państwa Serbskiego, później Jugosławii oraz Serbii i Czarnogóry. Tygiel religijny wybuchł w 2004 roku kiedy to w odwecie za ataki na cerkwie i kościoły na terenie Kosowa, zaatakowano nowopazarskie meczety. Obecnie muzułmanie stanowią tam niewielką część populacji, a wiele meczetów stoi pustych w ruinie.

Na filmie widzicie Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, najstarszy zachowany kościół w Serbii pochodzący z IV wieku n.e. Niestety podczas naszej wieczornej wizyty kościół był zamknięty na cztery spusty i nie udało nam się do niego zajrzeć. Szukaliśmy ciekawego miejsca na nagranie zachodu Słońca – i chyba się trochę udało.

Jako że nagrywanie zachodów i wschodów Słońca to rzecz dla cierpliwych, wykorzystaliśmy godzinę czasu na zjedzenie kolacji. Mieliśmy ze sobą trochę chleba, masło, ser i puszki konserwowe. Gdy człowiek głodny, to wszystko wydaje się takie pyszne! No i ten serbski jogurt! Wystarczyło na po dwie kanapki dla każdego.

Niestety mimo pilnowania nie udało się wygonić obcych turystów sprzed kamer, więc gdzieniegdzie weszli nam w plan. Specjalne podziękowania dla rosyjskiej rodziny, która cierpliwie 20 minut czekała z wyjściem na zewnątrz żeby nie zepsuć nam filmu 🙂