Rovinj to niewielkie Chorwackie miasteczko położone na środkowo-zachodnim krańcu niezwykle popularnego wśród turystów półwyspu Istria. Oczywiście jak przystało na ośrodek turystyczny leży ono bezpośrednio nad Adriatykiem. Przytulne, kameralne, klimatyczne – jak wiele tego typu miejsc w Chorwacji, choć ze względu na bliskość Włoch czuć tutaj o wiele więcej włoskich klimatów niż dalej na południu tego kraju. Zresztą nie ma się co temu dziwić – Istria przez setki lat zamieszkała była przez Włochów, i dopiero koniec II Wojny Światowej oraz powstanie Jugosławii spowodował zmiany etniczne półwyspu.

Warto zaplanować krótki postój w Rovinj choćby jadąc dalej na południe – np. do Puli, lub zwiedzając okolice Włoskiego Triestu. Wąskie uliczki w sezonie letnim ochronią zwiedzających przed Słońcem, a liczne restauracyjki pełne stolików stojących wprost na uliczkach zapewnią duży wybór owoców morza, tradycyjnych dań Chorwackich czy pizzy.

Warto zwiedzić sam półwysep połączony ze stałym lądem wąską groblą – resztę miasta można sobie odpuścić jeżeli dysponujecie małą ilością czasu. Jeżeli tego czasu macie jednak więcej – wtedy wynajmijcie choć na jedną noc jeden z licznych apartamentów w starych, wąskich kamieniczkach z widokiem na jeszcze węższe uliczki oraz dachy starego miasta. Warto.

Dla podróżujących samochodem w miesiącach letniego szczytu dużym kłopotem będzie nie tylko brak miejsc parkingowych ale i fizyczna niemożność wjechania na półwysep. Poza sezonem bez trudu znajdziecie wolne miejsca na parkingach w porcie – godzina postoju to 5 Kun.