Myśląc o Kurdystanie mamy przed oczami widok czołgów, karabinów i brodatych terrorystów. Są jednak miejsca w tym kraju, które są zupełnym zaprzeczeniem takich stereotypów. Jedynym z nich jest Erbil – stolica Kurdyjskiej Autonomii w Iraku.

Do Kurdystanu przylecieliśmy z Warszawy, przez Wiedeń i Istambuł. Ze względu na działania militarne prowadzone przez Turcję w Syryjskim Kurdystanie obawialiśmy się o przesiadkę w Stambule, ale wszystko obyło się bez kłopotów. W Erbil wylądowaliśmy w środku nocy. Na lotnisku czekał na nas kierowca z hotelu – ta przyjemność kosztowała dodatkowe 20 dolarów. Zdążyliśmy jeszcze zaopatrzyć się w strefie bezcłowej w alkohol i ruszyliśmy na pierwszy nocleg – pełni ciekawości i ekscytacji. Oto znaleźliśmy się w Iraku, na terenach Kurdyjskiej Autonomii.

Panoramę liczącego blisko milion mieszkańców Erbil zobaczyliśmy rankiem, podczas naszego pierwszego w tym mieście śniadania.

Nie dla śniadań jednak przyjechaliśmy do Kurdystanu – choć przyznać trzeba, że temat jedzenia pojawiał się w naszej podróży kilkanaście razy dziennie. To za sprawą Pawła, który choć najchudszy z nas, to jadł za trzech.

Nasz hotel znajdował się blisko dzielnicy chrześcijańskiej i to ona jako pierwsza znalazła się w naszym planie zwiedzania. Zaskoczyła nas przystępność i otwartość jej mieszkańców – Asyryjczyków, którzy ponad tysiąc lat temu przeszli na chrześcijaństwo. Szybko okazało się, że cały Kurdystan – łącznie z muzułmanami – jest bardzo przyjazny dla podróżników. Różnica między tym miejscem a choćby muzułmańską Afryką gdzie zdjęć nie można robić wcale – jest ogromna.

Nad miastem dumnie góruje Erbilska Cytadela – mająca kilka tysięcy lat twierdza Kurdyjska wpisana na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Rozpościera się z niej wspaniały widok na miasto oraz leżące u jej stóp targowiska. To ich koloryt pokażemy Wam na tym filmie, a samą Cytadelą zajmiemy się w kolejnym odcinku. Na wycieczkę po wąskich uliczkach zabierzemy Was przy dźwiękach oryginalnej, kurdyjskiej muzyki!